Sade Yağ (Ghee) Nedir? Nasıl Yapılır?

Selin Bostanci
4 min readMay 20, 2019

Öncelikle asıl soru ile başlayalım, Ghee nedir? Ne işe yarar? Nasıl kullanılır, neyin nesidir?

Ghee en basit haliyle terayağının sadeleştirilmiş halidir. Tereyağı içerisinde belli miktarlarda süt ve su gibi yağ olmayan maddeler içerir, bu maddeler ise yağın kalitesini düşürür, süt laktik olduğundan yani laktoz ( süt şekeri) içerdiğinden kimi zaman sindirim problemlerıne sebep verebilmektedir. Biz tereyağını sadeleştiriyoruz derken aslında tereyağından bu yağ olmayan partikülleri ayırıyoruz demek istiyoruz.

Biz canım arkadaşım Rahma ve onun küçük bebişi Bahatti ile 1 kiloluk tereyağından çıkabildiği kadar Ghee’yi çıkartıp paylaşmaya karar verdik. Aşağı yukarı 700–800 gram sade yağ aldığımıza inanıyorum. (kavanoz hesabı ile O.o) 1 aydan fazladır da bitiremedim şu 300–400 gramlık sade yağıö bir o kadar da bereketli yani, ya da tüm prosesten sonra biraz el bebek gül bebek davranıyor da olabilirim tabi ki.

Süreç kesinlikle zor değil, sadece biraz sabır gerektiriyorç Bu yüzden ben evde kızlar arasında ghee partisi falan vermeyi öneriyorum, çünkü sohbet muhabbet hareket ve imece usulu ile süreç çok daha kolay hale geliyor. Buradan sonrasını fotoğraflar ile adım adım anlatacağım.

Burada 1 kilogramlık tuzsuz köy tereyağı var. Market yağından yapılmaz mı? Yapılır herhalde ama o kadar emek verdikten sonra hakkaten huzur içinde ilaç niyetine yiyecek bir şey çıkartmak istiyor insan, bu yüzden bence olmaz. Ama başka çare yoksa hiç yoktan iyidir tabi ki.

İstediğimiz miktardaki yağı düşüğün bir cimcik üzerinde açtığımız ateşin üzerine koyuyoruz, sade yağ yapımındaki en önemli şey yağı yakmamak. Doğru ayarlanamayan birazcık aşırı ateş saniyeler içinde tüm emeği doğrudan çöpe atmaya sebep olabilir aman dikkat diyorum.

Yağ eridiğinde ilk başka beyazımsı sarı bir yağ görüyoruz, berrak değil ve köpüklü. Ghee yapma süreci tamamen bu yağın üzerine çıkan beyaz köpüğün süzülmesinden oluşuyor, İlk fotoğraf hiç süzülmeden…

--

--

Selin Bostanci

yazar, ingilizce içeriklerim için @writeswhilewalks medium hesabına, Instagram için @bostanciselin ve direkt iletişim kurmak için selinbostanci93@gmail.com