Normalleştirdiğimiz Mikro Maçoluklar

Selin Bostancı
2 min readDec 3, 2021

Selam kızlar, kadınlar, gençler, erkekler, translar, yollular, yolsuzlar ve milyonlarca daha fazla koyduğumuz ama özünde insan olduğumuzu bize unutturan etiketlere sahip insanoğulları.

Aslınmda bizlere iyi geliyor bu tarz gruplandırmalar çünkü beynimiz o eski arşiv odaları gibi çalışmaya devam ediyor. Gruplar altında alt gruplar ve altında daha alt gruplar, her biri birbirine bağlı. Bu yüzden her ne kadar genellemek istemiyorum “ama” diye başlasak da cümleye, genelleme ihtiyacı beynimizin beni çok yorma, böyle daha kolay dediği bir ihtiyaç.

Her neyse, bugün yeni tanıştığımız biriyle, hele ki flörtsel bir ilişki içerisine girecek gibi olacaksak bizi iki kere düşündürmesi gereken, normalde alıştığımız hatta “erkek adam böyle olur tabi ne olacaktı” ya varacak kadar genlerimizin en içine işlemiş ama aslında dananın kuyruğunun öyle olmadığına dair üç beş noktaya parmak basacağız.

Hikayeyi biraz tiyatral biraz masalsı oldukça da mizahla yoğurmayı tercih ettiğim için biraz ciddiyetsiz görünebilir fakat oldukça ciddi bir konu ile karşınızdayız.

Mikro maçoluklar.

Maçoluktan bahsettiğimizde, centilmenlik adını verdiğimiz çoğu eylemin baya baya kadının yetersizliği fikrini temel aldığını görebilirsiniz.

Örneğin;

Seni evden alayım, yorulmayasın (bana ihtiyacın var, bensiz gelmen tehlikeli/daha zor, “bensiz eksiksin” sana iyilik yapıyorum çünkü yalnız olman benimle olmandan daha kötü)

Seni eve bırakayım, yalnız gitme (yalnız bir kadın, yanında erkek olan kadına göre daha savunmasızdır; erkek > kadın)

Faturayı, hesabı ben öderim (sırf erkek olduğum için senden çok param olması normal, bırak ben ödeyeyim, “sana iyilik yapıyorum”)

Doğrudan, mesaj atmadan araması, eve gelmesi, emrivaki hissettirmesi (sınırların ve kendine ait bir hayatın olduğu gerçeğini kabul edemiyorum, istediğim zaman hayatına dahil olabilirim)

Artık mikro değil ama yazalım; o kadar vakit geçirdik, bu gece evine gitmeyesin, bende kal. (sana verdiklerim karşılıksız değil, gitmek istemen, önceliklerin benim arzularımdan daha değersiz.)

Eve gideceğim vb. sonra ısrar gelmesi (sınırlarına saygı duymuyorum.)

Lütfen bir kereden birşey olmaz, bir öpücük vb. vb. (senin kararlarını sağlam bulmuyorum ve seni manipüle edebileceğime inanıyorum.)